Kącik dla rodziców

Artykuł dla rodziców

Nasza placówka została opisana w artykule pt.: „Budowanie wiary we własne siły. Dlaczego coraz więcej rodziców wybiera edukację Montessori?” opublikowanym na stronie platformy edukacyjnej Twinkl. Rodzice i nauczyciele znajdą w nim informacje, jak podejście Montessori zmienia oblicze polskich szkół i przedszkoli, wraz linkami do wybranych placówek z całej Polski. Z okazji zbliżających się urodzin twórczyni tej wyjątkowej metody, Twinkl przygotowało pakiet materiałów inspirowany metodą Montessori, który pomoże dziecku lepiej zrozumieć i wyrażać swoje emocje.

Standardy ochrony dzieci zostały przyjęte i wdrożone w Niepublicznym Przedszkolu Avalon Montessori w Krakowie z dniem 15 sierpnia 2024 r. .

Standardy ochrony dzieci to dokument skonstruowany jako zbiór zasad i procedur postępowania , które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego (dziecka, ucznia). Dokument określa organizację ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, sposób dokumentowania, zasady opracowywania planu wspierania osoby doznającej przemocy i wiele innych.

W konstruowaniu dokumentu przyjęto następujące założenia:

• w Niepublicznym Przedszkolu Avalon Montessori w Krakowie nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich;
  • wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest osobą krzywdzoną;
  • podejmowane postępowanie nie może naruszać praw małoletniego;
  • małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłym oraz rówieśnikami;
  • małoletni wiedzą, do kogo się zwracać i prosić o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych;
  • rodzice/opiekunowie prawni małoletnich poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania bez stosowania krzywdzenia oraz potrafią uczyć zasad bezpieczeństwa.

Ponadto przyjęto, że:

• prowadzone w Niepublicznym Przedszkolu Avalon Montessori w Krakowie postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę,
  • działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Uwzględniając powyższe założenia niniejszy dokument określa zatem standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w przedszkolu.

Standardy ochrony dzieci w naszym przedszkolu